środa, 30 października 2024

Uroczystość podsumowania WKP "Pamięci Haliny Poświatowskiej"

Dziś w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej"

Konkurs odbył się pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy.



W bieżącym roku zgłoszono 45 tekstów literackich  z 24 szkół województwa śląskiego. Jury w składzie: pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, pani prof. dr hab. Katarzyna Janus (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie), pani Barbara Łysak (Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie) i pan Zbigniew Myga, kustosz Domu Poezji i brat Haliny Poświatowskiej, przyznało następujące nagrody: 

- w kategorii szkoły podstawowe 

I miejsce –  Angelika Krawczyk za wiersz pt. ,,Zostań", Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Częstochowie, opiekun pani Małgorzata Augustyn;

II miejsce – Julia Bijak za wiersz ,,A co, już gdybym już nigdy", Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Czeladzi, opiekun pani  Beata Machura;

III miejsce – Tadeusz Kowalcze za wiersz pt. ,, Jeśli...", Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Częstochowie, opiekun pani Ewa Ossowska;

- 3 wyróżnienia:

- Marika Krawczyk za wiersz pt. ,,Czekanie", Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie  w Częstochowie, opiekun pani Małgorzata Augustyn;

- Igor Siwek za wiersz ,,One nas lubią", Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Czeladzi, opiekun pani  Beata Machura;

- Zofia Harasimowicz za wiersz pt. ,,Sierpniowy wschód", Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3  im. Tadeusza Kościuszki w Myszkowie, opiekun pani Renata Cholewka.

-  w  kategorii szkoły ponadpodstawowe 

I miejsce – Maja Guzik  za wiersz pt. ,,*** Dla Yehudy",  Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, opiekun pan Jakub Kuzynin;

II miejsce – Oliwia Zenowicz za wiersz pt. ,, Cisza Twojego oddechu", Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, opiekun pani Renata Krzyżak;

III miejsce – Gabriel Kubis za wiersz pt. "Chce być",  VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe  im. gen. Józefa Sowińskiego w Częstochowie, opiekun pani dr Iwona Skrzypczyk-Gałkowska;

oraz wyróżnienie:

- Adrianna Ślęzak za wiersz pt. ,,Gdy z Tobą rozmawiam", Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie, opiekun pani Magdalena Wójcikiewicz.

Nagrodę specjalną zdobyła Maja Guzik  za wiersz pt. ,,*** Dla Yehudy" (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach). Nagrodę przyznał i ufundował pan Zbigniew Myga. 

Laureatom gratulujemy,  a wszystkich Uczestnikom dziękujemy za udział. 


Wkrótce przedstawimy prezentację podsumowującą tegoroczną edycję Konkursu.

Organizatorami Konkursu są Muzeum Częstochowskie i Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.



Norbert Giżyński: Rozstrzygnięcie XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego poświęconego Halinie Poświatowskiej dla uczniów ze szkół podstawowych i średnich - Gazeta Częstochowska

27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

 25 października 2024 panie Miłosława Pasternak i Izabela Sitek wraz z uczennicami uczestniczyły w wyjeździe edukacyjnym na 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które zorganizował Częstochowski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotearzy Szkół Polskich. Hasło tegorocznych targów to "Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!" (Witold Gombrowicz).

Targi trwały 4 dni i zgromadziły 56 tysiecy odwiedzających. Informacje nt. targów dostepne są na stronie internetowej: Targi Książki w Krakowie (ksiazka.krakow.pl)


poniedziałek, 28 października 2024

Spotkanie z Martynką

 W kolejnych zajęciach z cylku "Spotkań z Martynka" uczestniczyli uczniowie klasy 1B. Zajęcia na platformie ClickMeeting odbyły się 24 października 2024 r.

 Zajęcia przygotowały panie Anna Hiller i Anna Dąbrowska, nauczycielki bibliotekarki Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie. Uczniowie wysłuchali fragmentów opowiadania Gilbertha Delahaye z rysunkami Marcela Mariel w tłumaczeniu Wandy Chotomskiej pt. "Martynka spadła z roweru".

Zagadki detektywa Pozytywki


 24 października 2024 r. uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach "Zagadki detektywa Pozytywki". Rozwiązywali zadania interaktywne z elementami kodowania. 

Dzień wcześniej, tj. 23 października w takich zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2B.






Podsumowanie XVI Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej"

 

Zapraszamy do udziału w uroczystym podsumowaniu XVI Wojewódzkiego Konursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej". Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy.

Uroczystość odbędzie się 30 października (w środę) 2024 r. o godz. 10.00 w Muzeum Częstochowskim. Domu Poeji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie

Podczas uroczytosci poznamy werdykt Jury, które obradowało w dniu 23 października w składzie: pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnik - przewodnicząca, członkowie Komisji: pani prof. dr hab. Katarzyna Janus, pani Barbara Łysak i pan Zbigniew Myga. 

Konkurs rozgrywany jest w dwu kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawoweW tym roku zgłoszono 45 uczestników z 24 szkół. 

Zapraszamy!

sobota, 26 października 2024

Zakodowana jesień, czyli przedszkolaki w bibliotece

 


Wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 37 w Częstochwie z grupy Jeżyki 23 października 2024 odwiedzili zmodernizowaną bibliotekę i uczestniczyli w zajęciach z elementami kodowania "Zakodowana jesień".


Zajęcia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowano na blogu "Lekcje w bibliotece". Zadania interaktywne sprawiły sporo radości.




czwartek, 24 października 2024

"Jak zmienialiśmy się dzięki WAM?" - wystawa

 W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych przygotowano w holu głównym Szkoły wystawę "Jak zmienialiśmy się dzięki WAM?", prezentującą zmiany w bibliotece związane z realizacją zadania z Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie 2024.




Przejdź do tego Swaya



Zagadki detektywa Pozytywki

 18 października uczniowie klasy 2A uczestniczyli w zajęciach z elementami kodowania zatytułowanych "Zagadki detektywa Pozytywki". 



 Poznali pracę detektywa (doradztwo zawodowe), wysłuchali fragmentów książki Grzegorza Kasdepke "Detektyw Pozytywka" i poznali jej autora.  Wykonali szereg zadan interaktywnych dotyczących lektury, także tych z elementami kodowania. 





Zajęcia przygotowano na blogu "Lekcje w bibliotece" Lekcje w bibliotece: Zagadki detektywa Pozytywki

Zajęcia przygotowano w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania i w Miedzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

wtorek, 22 października 2024

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - konkursy


 Zapraszamy do udziału 

w konkursach przygotowanych

 w szkolnym projekcie 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024:

* Międzyszkolny biblioteczny konkurs plastyczny dla wychowanków przedszkoli i uczniów klas 1 - 3 szkół podstawowych pt. "Bajkowi przyjaciele" do 12 listopada 2024;

* "5 Pytań o Literackich Patronach Roku 2024" Konkurs dla uczniów klas 4 - 8 do 15 listopada 2024;

* Szkolny konkurs fotograficzny "Okładka do ulubionej książki - sleeveface" dla uczniów klas 4 - 8 do 15 listopada 2024. 

Informacje na stronie Konkursy.  




czwartek, 17 października 2024

Biblioteka dobre miejsce dla człowieka


Przystąpiliśmy do Ogolnopolskiego Programu dla Bibliotek "Biblioteka dobre miejsce dla człowieka".



W ramach programu powołujemy "Klub SuperMOCY". To pierwsza z naszych tegorocznych akcji czytelniczych. Zapaszamy uczniów do udziału. W bibliotece możecie pobrać kartę lojalnosciową i zdobywać dzieki niej supermoce. Zapraszamy!


niedziela, 6 października 2024

Spotkanie ze Strażakiem

 4 października 2024 uczniowie klasy 3C odwiedzili Filię nr 6 Biblioteki Publicznej przy ulicy Władysława Orkana w Częstochowie. Podczas spotkania z p. Mariuszem Basiakiem, przedstawicielem Państwowej Strazy Pożarnej poznali zasady bezpiecznego zachowania. Na spotkanie zaprosiła pani Lidia Mikulska, kierowniczka Filii nr 6. 



Miej serce i dbaj o serce


 Uczniowie klasy 3C uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym "Miej serce i dbaj o serce", które na platformie ClickMeeting przygotowały panie Anna Hiller i Anna Dąbrowska z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie w dniu 4 października 2024 w ramach IV Ogólnopolskiej Akcji "Czytamy z sercem". Zajecia przygotowano rownież z okazji Dnia Głośnego Czytania.





Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 


W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło to "Poznajmy się w bibliotece". Nasze obchody ujęte zostały w szkolny projekt, który rozpoczęliśmy mini-wystawą w czytelni:


W projekcie przygotowano zajęcia dla uczniów klas 1 - 3 z elementami kodowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania:


- "Kodowanie z Palstusiem/ Coding with Plastus":  EU Code Week

- "Zakodujmy książkę!/ Let's code a book!"EU Code Week 

Założenia projektu "Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024" - tutaj.


Zakodujmy jesień

 "Zakodujmy jesień! / Let's code the autumn!" - to zajecia z elementami kodowania przygotowane dla ucniów klas 1 - 3 naszej szkoły i zrealizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania: EU Code Week 

W zajęciach od 23 września uczestniczyli wychowankowie świetlicy, a 4 października uczniowie klasy 3C. 

Zajęcia przygotowano na blogu "Lekcje w bibliotece" Lekcje w bibliotece: Zakodujmy jesień