środa, 10 czerwca 2020

Klasyka dla dzieci i młodzieży cz. 5

W Wolnych Lekturach:

Ajschylos "Prometeusz skowany" dramat 43 strony
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/ajschylos-prometeusz-skowany.pdf   

Schiller Fryderyk "Nurek" ballada 6 stron
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/schiller-nurek.pdf  


Król postanawia sprawdzić odwagę swoich rycerzy i giermków, a także zbadać tajemniczą otchłań wodną — w tym celu wrzuca w nią drogocenny puchar i obiecuje go jako nagrodę temu, kto go z wody wydobędzie.
Żywioł jednak przeraża obecnych mężów. Znajduje się jednak jeden chętny do skoku. Młody, skromny chłopak śmiało nurkuje w wodzie. Choć wszyscy, którzy obserwują jego poczynania, nie wierzą, że uda mu się wydostać na powierzchnię, młodzieniec wkrótce wynurza się ze znalezionym pucharem. Opowiada królowi o niebezpieczeństwach, które czyhały w wodnej otchłani. Król postanawia dać mu kolejne zadanie — jeśli zgodzi się zanurkować raz jeszcze, by poznać tę grozę, da mu tytuł rycerski i rękę swojej córki. Czy młodzieniec podejmie wyzwanie?

Ballada Fryderyka Schillera Nurek powstała w 1797 roku. Fryderyk Schiller to niemiecki poeta, filozof, dramaturg drugiej połowy XVIII wieku. Był przedstawicielem tzw. okresu Sturm und Drang, czyli Burzy i naporu. Zasłynął przede wszystkim jako autor ZbójcówDziewicy Orleańskiej i Ody do radości. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Adama Mickiewicza.

Schiller Fryderyk "Pierścień Polikratesa"  ballada 4 strony
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/schiller-pierscien-polikratesa.pdf

Rozmowa dwóch władców — króla Egiptu i tyrana wyspy Samos, Polikratesa.
Rozprawiają o szczęściu — tyran opowiada, jak bardzo ono mu sprzyja. Jak na potwierdzenie tych słów zjawia się goniec, który przynosi głowę jednego z największych wrogów władcy. Egipcjanin ostrzega Polikratesa, by ten nie ufał za bardzo chwilowemu szczęściu, bo niebawem los się może odmienić. Wtedy nadchodzą wieści o kolejnym zwycięstwie tyrana. Król podsuwa mu pomysł — bo ostrzeżenie pobudziło Polikratesa do pewnych wątpliwości — aby ten z własnej woli pozbył się czegoś cennego, jako ofiarę dla bogów. Polikrates postanawia wrzucić w wodę swój najcenniejszy pierścień. Czy w ten sposób uchroni się przed odmianą losu?
Ballada Fryderyka Schillera Pierścień Polikratesa powstała w 1797 roku. 

Schiller Fryderyk "Zbócy"  dramat  97 stron
https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/schiller-zbojcy.pdf

Bogaty hrabia Moor, na skutek intrygi zazdrosnego syna, Franciszka, wydziedzicza drugiego z synów.
Wydziedziczony Karol dołącza do bandy zbójców, którzy grasują w Lesie Czeskim, zostaje niebawem ich przywódcą. Franciszkowi jednak nie wystarcza pozbycie się brata — teraz usiłuje odbić mu narzeczoną. Karol postanawia wrócić na zamek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.