wtorek, 13 kwietnia 2021

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia

   Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia obchodzony jest 13. kwietnia. Uchwalony 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej – Oficerom Wojska Polskiego.

Książki o Zbrodni Katyńskiej w naszej bibliotece - zobacz katalog.

Polska Kronika Filmowa "Katyń. Charków. Miednoje" nr 38/1991 w Ninatece.pl czas trwania 9,07 min.:

https://ninateka.pl/vod/kronika-filmowa/polska-kronika-filmowa-nr-38-1991/

Opis: Na to wydanie Polskiej Kroniki Filmowej składa się materiał Katyń, Charków, Miednoje – reportaż o zbrodni katyńskiej z 1940 roku. Ukazane w nim zostały zdjęcia z obozów  w Starobielsku i Ostaszkowie, a także zbiorowych mogił ofiar.  Od lipca 1991 roku pracuje tam polsko-radziecka ekipa śledczo-ekshumacyjna. Zdołała odkryć szczątki oficerów, elementy ich ubioru i umundurowania, a także nieliczne damskie obuwie. Zakończeniem odcinka jest uroczysty pogrzeb zamordowanych w obecności rodzin oficerów i notabli.

Artykuły:

prof. Tadeusz Wolsza " Zbrodnia katyńska - chronologia, skala, ofiary i nieukarani zbrodniarze. W: Muzeum Historii Polski.

K. G. "Mord w Katyniu. Wywiad z dr. Witoldem Wasilewskim". W: Muzeum Historii Polski:

13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu w miejscowości Kosogory grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Polacy zginęli od strzałów w tył głowy. W dwa dni później radio w Moskwie nadało komunikat mówiący, iż "oszczercy Goebbelsa rozpowszechniali podłe wymysły". Miejsce straceń zostało odkryte przez Niemców w lutym 1943 r. Zaprowadził ich tam Iwan Kisielew, chłop z pobliskiej wsi Gniezdowo. W Lesie Katyńskim oficerowie NKWD rozstrzelali 4143 polskich jeńców z obozu w Kozielsku. 17 kwietnia rząd polski w Londynie poprosił Międzynarodowy Czerwony Krzyż o zbadanie sprawy. Jednocześnie z taką prośbą zwrócili się do tej organizacji Niemcy.

"Katyń - dlaczego?" Z Andrzejem Paczkowkim rozmawia Łukasz Wojtach" W: Muzeum Historii Polski.

Marcin Kapusta "Przystanek Historia: Zbrodnia katyńska. Najważniejsze fakty" na stronie Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział Kraków.

Inforgrafiki historyczne. Zbrodnia katyńska na stronie Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział Kraków



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.